Lampy – ważny element dekoracji wnętrza

Naukowcy wykazali, że pracownicy umysłowi przebywają w pomieszczeniach aż 90% czasu swojej aktywności, a aż jedna trzecia tych pomieszczeń nie jest właściwie oświetlona. O tym, jak ważne jest to dla naszego zdrowia, od lat przekonują lekarze – brak odpowiedniego natężenia światła wpływa na problemy ze snem, depresję i zaburzenia hormonalne. Nie dość że światło jako istotna składowa naszego świata pozwala nam normalnie funkcjonować, to dobrze zaaranżowane może również zdobić przestrzeń, w której przebywamy.

Traktowanie przez ludzi oświetlenia z biegiem lat ewoluuje, światło staje się istotnym elementem nowoczesnego miasta i pomaga należycie wyeksponować architekturę. Kiedyś podświetlane były tylko budynki historyczne czy monumenty. Teraz jest normą, że podświetlamy nowoczesne budowle, aby w ten sposób uzupełnić czy podkreślić ich bryłę. W oświetleniu wnętrz właściwie dobrane światło (zobacz przeczytaj więcej tutaj) ma wpływ na efektywność pracy lub może tworzyć atmosferę relaksu. Czasem właściwości dekoracyjne oświetlenia świadomie łączymy z funkcjami bezpieczeństwa – takim przykładem jest podświetlenie schodów. Projektowanie oświetlenia to jeden z najistotniejszych etapów podczas aranżacji wnętrz.

Wybór oświetlenia zależy od funkcji pomieszczenia i jego stylu. Jedni czują się najlepiej w jasno rozświetlonych wnętrzach, inni natomiast w miejscach o małym natężeniu światła. Inaczej będziemy projektować choćby oświetlenie sufitu w pokoju dziennym, a inaczej w sypialni czy w naszej pracowni. Podczas aranżacji wnętrz musimy zadbać o odpowiedni dobór trzech typów oświetlenia. Oświetlenie główne, na przykład wspomniane wcześniej oświetlenie sufitu, równomiernie oświetla przestrzeń. Oświetlenie punktowe oświetla miejsca, w których z różnych względów zależy nam, aby światła było więcej. Są to choćby miejsca, gdzie czytamy lub pracujemy.

Musimy jednak zwrócić uwagę, aby w tych miejscach oświetlenie nie było oślepiająco jasne, gdyż będzie to fatalnie wpływać na nasze oczy, sprzyjać zmęczeniu i negatywnemu samopoczuciu. Światło dekoracyjne wreszcie wykorzystujemy w miejscach, które chcemy, aby efektownie wyglądały. Może to być choćby oświetlenie (zobacz zajrzyj koniecznie) podszafkowe. Z oświetleniem dekoracyjnym możemy puścić wodze fantazji praktycznie bez ograniczeń. Może ono pomóc nam nadać pomieszczeniu odpowiednią barwę, ocieplić je czy sprawić, by wyglądało ono bardziej przestrzennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *