Lampy – ważny element dekoracji wnętrza

Naukowcy wykazali, że pracownicy umysłowi przebywają w pomieszczeniach aż 90% czasu swojej aktywności, a aż jedna trzecia tych pomieszczeń nie jest właściwie oświetlona. O tym, jak ważne jest to dla naszego zdrowia, od lat przekonują lekarze – brak odpowiedniego natężenia światła wpływa na problemy ze snem, depresję i zaburzenia hormonalne. Nie dość że światło jako istotna składowa naszego świata pozwala nam normalnie funkcjonować, to dobrze zaaranżowane może również zdobić przestrzeń, w której przebywamy.

Traktowanie przez ludzi oświetlenia z biegiem lat ewoluuje, światło staje się istotnym elementem nowoczesnego miasta i pomaga należycie wyeksponować architekturę. Kiedyś podświetlane były tylko budynki historyczne czy monumenty. Teraz jest normą, że podświetlamy nowoczesne budowle, aby w ten sposób uzupełnić czy podkreślić ich bryłę. W oświetleniu wnętrz właściwie dobrane światło (zobacz przeczytaj więcej tutaj) ma wpływ na efektywność pracy lub może tworzyć atmosferę relaksu. Czasem właściwości dekoracyjne oświetlenia świadomie łączymy z funkcjami bezpieczeństwa – takim przykładem jest podświetlenie schodów. Projektowanie oświetlenia to jeden z najistotniejszych etapów podczas aranżacji wnętrz.

Wybór oświetlenia zależy od funkcji pomieszczenia i jego stylu. Jedni czują się najlepiej w jasno rozświetlonych wnętrzach, inni natomiast w miejscach o małym natężeniu światła. Inaczej będziemy projektować choćby oświetlenie sufitu w pokoju dziennym, a inaczej w sypialni czy w naszej pracowni. Podczas aranżacji wnętrz musimy zadbać o odpowiedni dobór trzech typów oświetlenia. Oświetlenie główne, na przykład wspomniane wcześniej oświetlenie sufitu, równomiernie oświetla przestrzeń. Oświetlenie punktowe oświetla miejsca, w których z różnych względów zależy nam, aby światła było więcej. Są to choćby miejsca, gdzie czytamy lub pracujemy.

Musimy jednak zwrócić uwagę, aby w tych miejscach oświetlenie nie było oślepiająco jasne, gdyż będzie to fatalnie wpływać na nasze oczy, sprzyjać zmęczeniu i negatywnemu samopoczuciu. Światło dekoracyjne wreszcie wykorzystujemy w miejscach, które chcemy, aby efektownie wyglądały. Może to być choćby oświetlenie (zobacz zajrzyj koniecznie) podszafkowe. Z oświetleniem dekoracyjnym możemy puścić wodze fantazji praktycznie bez ograniczeń. Może ono pomóc nam nadać pomieszczeniu odpowiednią barwę, ocieplić je czy sprawić, by wyglądało ono bardziej przestrzennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *