Grzybowo

Grzybowo to cicha wieś wakacyjna położona w województwie zachodniopomorskim, sześć kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dosyć specyficznie położone na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo jest położone w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W okolicach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość ośmiuset metrów.

Na pewno przyda Ci się łącze do www, jeżeli intrygują Cię zawarte w naszym poście informacje. Na kolejnej witrynie wyczytasz ich o wiele więcej.

Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest niezwykle ciepła.

Grzybowo charakteryzuje się także wspaniałymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach osiągają 40 m. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży występują lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma zdrowotny wpływ na drogi oddechowe. Na miejscowych plażach, w szczególności po burzach można odnaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj wraz z wodorostami i skorupiakami. Jeden z odcinków miejscowej plaży przeznaczony został dla nudystów.

Do Grzybowa urlopowiczów przyciągają również interesujące imprezy plenerowe. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego robione są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich które odbywają się w tutejszym kościele. Interesującym punktem do zobaczenia jest Dziwnów. Więcej szczegółów przeczytasz tu –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna mieści się stadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o 3 km od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, zwany Dzzobacz nastadninahodem. Znajduje się tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaproponowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w kostiumach indiańskich lub kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem bądź na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przebiegają liczne drogi rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska ze znikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący rzadkością na obszarach wydmowych. Atrakcyjny jest również szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie odnalazły liczne, ciekawe ptaki. Turyści nieraz korzystają także z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wkoło wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Celem jego stworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa jest także teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *