Grzybowo

Grzybowo to cicha wieś wakacyjna położona w województwie zachodniopomorskim, sześć kilometrów na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dosyć specyficznie położone na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo jest położone w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W okolicach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość 7 km i wcina się na głębokość ośmiuset metrów.

Na pewno przyda Ci się łącze do www, jeżeli intrygują Cię zawarte w naszym poście informacje. Na kolejnej witrynie wyczytasz ich o wiele więcej.

Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, iż woda jest niezwykle ciepła.

Grzybowo charakteryzuje się także wspaniałymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach osiągają 40 m. Na wydmach rozpościerających się wzdłuż plaży występują lasy sosnowe. Tworzą one pozytywny mikroklimat, który ma zdrowotny wpływ na drogi oddechowe. Na miejscowych plażach, w szczególności po burzach można odnaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj wraz z wodorostami i skorupiakami. Jeden z odcinków miejscowej plaży przeznaczony został dla nudystów.

Do Grzybowa urlopowiczów przyciągają również interesujące imprezy plenerowe. Należą do nich m.in. dwudniowy Jarmark Ceramiczny, podczas, którego robione są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich które odbywają się w tutejszym kościele. Interesującym punktem do zobaczenia jest Dziwnów. Więcej szczegółów przeczytasz tu –

Na obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna mieści się czytajstadnina koni sportowych, natomiast w oddalonym o 3 km od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, zwany Dzikim Zachodem. Znajduje się tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini Zoo, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko ma do zaproponowania takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w kostiumach indiańskich lub kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem bądź na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przebiegają liczne drogi rowerowe, które są fragmentem trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska ze znikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący rzadkością na obszarach wydmowych. Atrakcyjny jest również szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie odnalazły liczne, ciekawe ptaki. Turyści nieraz korzystają także z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących pośród sosnowo – dębowych lasów i wkoło wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Celem jego stworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, m.in. bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na obszarze Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa jest także teren specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *