Oświetlenie zewnętrzne do domu

Dom za miastem to dla większości ukoronowanie marzeń o spokojnym życiu z dala od zgiełku miasta. Jednak, aby nasz dom przynosił nam radość, lepiej zatroszczyć się też o teren dookoła. Mowa tu oczywiście o ogrodzie i jego aranżacji, ale tak samo istotne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne domu. Poprawnie umieszczone lampy ogrodowe uwypuklają walory nawet niewielkiego ogródka, a z większego ogrodu dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe uczyni miejsce iście magiczne.

Oprócz tego różne lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na ścianie budynku – są istotną ochroną antywłamaniową. Jak odpowiednio dobrać oświetlenie ogrodowe? Czym kierować się, planując oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa naprawdę zniechęci złodzieja?

Rodzaje lamp zewnętrznych

Ogólnie oświetlenie zewnętrzne możemy podzielić na dwa typy lamp: lampy zewnętrzne dla ogrodu oraz lampy zewnętrzne dla domu. Wśród tych drugich możemy wyróżnić oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić ładną dekorację, oraz lamy zewnętrzne funkcjonalne. Dekoracyjne lampy zewnętrzne to między innymi lampy najazdowe

ciekawy żyrandol

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com

, zamontowane dookoła domu, by w intrygujący sposób oświetlać zewnętrzne ściany od dołu.
Podobne oświetlenie punktowe do podkreślenia elewacji budynku (ale tym razem rzucające światło od góry) możemy zaaranżować, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) albo lampy zewnętrzne, będące w okapie (oprawa wpuszczona w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna na energooszczędne żarówki umieszczona w zagłębieniu w ścianie budynku da równie ładny efekt. Oświetlenie zewnętrzne instalowane w celach praktycznych obejmuje lampy najazdowe umieszczone odpowiednio do celu w jakim zostały stworzone w drodze do garażu, aby ułatwić parkowanie samochodu wieczorem.

Wyjątkowo istotnym czynnikiem składającym się na użytkowe lampy zewnętrzne są lampy halogenowe, najczęściej wyposażone w czujniki ruchu, to znaczy zapalające się wtedy, gdy ich światło jest najbardziej potrzebne. Lampa halogenowa na elewacji budynku ułatwia właścicielom wejście do domu po zachodzie słońca i zwiększa bezpieczeństwo, odpowiednio rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz gdy zachodzi taka potrzeba wejścia od ogrodu.

Lampy ogrodowe wyczarują magię w ogrodzie

Planując wygląd naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się głównie na roślinach, oświetlenie ogrodowe odkładając na koniec. W efekcie nie mamy dobrej szansy na to, aby lampy ogrodowe stały się częścią aranżacji krajobrazu przy naszym domu. Dzięki temu, że dobierzemy stosowne oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas kusił swoją urodą także nocą i zapraszał do zorganizowania kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia znajomych na wykwintne wieczorne garden party. W takim wypadku altanka, w której głównym punkcie wisi ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł.

ogród z oczkiem wodnym

Autor: ThiloG
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście mamy też do dyspozycji ogrodowe lampy podłogowe, czyli zabezpieczone przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi lampy stojące do ogrodu, które można w razie potrzeby przenieść w inne miejsce trawnika. Wszystko zależy tu jednak od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie dobrze więc zaaranżować z wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności przysłaniania trawą mało atrakcyjnych kabli przedłużacza. Jeśli zaprojektujemy oświetlenie do ogrodu już w momencie projektowania układu roślinności, pozwoli nam to schować przewody w ziemi, obok (jednak nie zbyt blisko) przewodów zasilających zraszacz. Gwarantuje to elegancki wygląd i poczucie bezpieczeństwa, a lampy ogrodowe zdają się wyrastać z ziemi.

Przedstawione w niniejszym materiale treści są rzeczywiście warte zainteresowania, jednak kliknij też ten użyteczny portal – on zapewne również Cię zaabsorbuje.

Dodatkiem, który tworzy wystrój ogrodu, będą także zamontowane na ścianach domu kinkiety zewnętrzne. Taka lampa to nie tylko wartościowy dodatek dekoracyjny, lecz także środek chroniący dom przed próbą włamania, o czym w dalszej części.

Oświetlenie jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

Wbrew pozorom, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze potrzebujemy najwyższej klasy alarmu i ekipy interwencyjnej, która znajduje się tuż przed domem. Dobrze najpierw zainwestować w prostą i niedrogą, ale przy okazji bardzo skuteczną ochronę domu – dobrej jakości oświetlenie zewnętrzne.

żarówka ledowa

Autor: theilr
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa oferuje intensywne światło i pozwala sąsiadom bez problemów dostrzec, że ktoś spaceruje wokół naszego domu.

Oprócz tego światło halogenowe wysokiej klasy jest też wytrzymałe na zniszczenie, co za tym idzie ewentualny rabuś będzie się musiał sporo namęczyć, zanim ukradkiem uda mu się przejść przez ogrodzenie i drzwi do domu. Poza inwestycją w lampy halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w lampy zewnętrzne. Nowoczesne instalacje elektryczne dają możliwość zautomatyzowania kierowania oprawami tworzącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się zawsze wieczorem o określonej porze. Zapalone lampy zewnętrzne sprawiają wrażenie, że w domu ktoś jest i skutecznie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a jednocześnie powodują, że dom prezentuje się naprawdę stylowo. W ten sposób oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości budynku tak ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *