Jak wyposażyć serwerownię?

Serwerownia to miejsce potrzebujące typowego sprzętu. Poza niezwykle pojemnymi dyskami twardymi wymagany jest zestaw specjalistycznego sprzętu, który pozwoli na dobre funkcjonowanie takiej instytucji. Niezwykle istotne jest również posiadanie profesjonalnej grupy ludzi, potrafiącej poprawnie tego typu sprzęt obsługiwać.

Cooler Master Elite 343

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl
Oprócz tego przydatne jest profesjonalne oprogramowanie, stworzone typowo do takich działań. Najczęściej wykorzystywanym oprogramowaniem do obsługi serwerów jest zestaw winsvrstd 2008r2 sngl olp nl. Jest to wyspecjalizowany system operacyjny, specjalnie stworzony do tego zastosowania przez korporację Microsoft. Pracownicy technologii (sprawdź propozycje firmy RFID Solutions) informacyjnej cenią sobie wsparcie techniczne, które ta firma zapewnia swoim nabywcom.

Urządzenia
Serwery do właściwego działania potrzebują jeszcze urządzeń zwanych switchami. Są to przyrządy łączące poszczególne segmenty sieci komputerowej. Narzędzia te z uwagi na różne zastosowanie charakteryzuje różna ilość portów ethernet. Dla małych serwerowni najodpowiedniejszym wyborem będzie J9661A. Ten przełącznik ma tylko 8 portów ethernet i jest najlepszy dla klientów planujących założenie niewielkiego serwera. Najchętniej kupowaną alternatywą w zbliżonej cenie jest J9145A. Przyrządy te różni tylko parę właściwości, każdy informatyk musi jednak być w stanie dobrać właściwy sprzęt dla swojego przedsiębiorstwa. Pamiętajmy także o routerach tak istotnych dla połączenia z siecią.

Odbiegnijmy trochę od tematu samej serwerowni. W przedsiębiorstwie pracownicy pracują na stanowiskach komputerowych. Jeśli chodzi o komputery stacjonarne czy laptopy wydajność ich jest istotnie ważna. Zależy to oczywiście od zajmowanego stanowiska oraz charakteru firmy. Wiadomo jednak, że grafik powinien mieć bardziej wydajną kartę graficzną niż na przykład księgowa. Jednak wymagane jest, by sprzęt był wydajny w miarę możliwości firmy.

Duże serwerownie
Większe serwerownie wymagają odpowiednio większych i odpowiednio bardziej kosztownych przełączników. Przy utworzeniu średniej wielkości serwera pomocny bywa J9019B, który został wyposażony w 24 porty oraz szereg przydatnych funkcjonalności. Dla firm, którym i to nie wystarcza, przewidziano jeszcze większe i bardziej wydajne switche. Najwięksi potentaci w dziedzinie IT używają takich przyrządów, jak chociażby J9147A, który posiada aż 44 porty i jest przeznaczony dla największych serwerowni. Takie urządzenia, często w parach po parę sztuk, są umieszczane w specjalnych szafach, tak, żeby ograniczyć ilość poplątanych przewodów. Skonfigurowanie tego typu urządzenia wymaga jednak bardzo kompetentnych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *