Patelnie z żeliwa są zakupem na długie lata

Naczynia wytworzone z żeliwa posiadają swoją wielowiekową historię. Ich trwałość i wielofunkcyjność poskutkowała tym, że z czasem zostały uznane za cenną pamiątką użytkową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Był taki okres w dziejach, kiedy naczynia z żeliwa były wnoszone w wianie i nie raz były ważną kartą przetargową przy zawieraniu związków małżeńskich. Nie wolno więc lekceważyć tych pozornie błahych przedmiotów.

Kiedy dzisiaj debatujemy nad zakupieniem do kuchni czegoś nieprzemijającego i porządnego, warto skierować swój wzrok na patelnie żeliwne.

patelnia

Autor: Le Creuset
Źródło: www.smakprostoty.pl

Nabytek ten wzbogaci zestaw kuchenny o bardzo solidne naczynie, które nadspodziewanie często okaże się nie do przecenienia. Ale nie tylko wartości użytkowe zdają się być ważkie w tym przypadku. Dobrze utrzymane patelnie żeliwne rewelacyjnie też potrafią przyozdobić kuchnię. Przez pewien czas przedmioty kuchenne z żeliwa straciły na atrakcyjności. Zastąpiły je nowsze wynalazki i moda miarowo wypierała raczej ciężkie i czasami drogie żeliwne garnki i patelnie. Jednakże jak to z historią bywa, lubi się ona powtarzać. Dzisiejszymi czasy grillowanie na patelni żeliwnej są coraz bardziej poszukiwanymi przedmiotami, a ich wytwarzaniem trudnią się uznane firmy. Oczywiście za nabycie porządnego naczynia trzeba wyasygnować odpowiednią dla niego kwotę. Jednakże będzie to wydatek zrobiony na lata. Żeliwne naczynia, to nie są jednorazówki, których wartość dewaluuje się z każdym zastosowaniem. W przypadku tego produkty jest akurat odwrotnie. Solidna patelnia żeliwna zyskuje na wartości wraz z kolejnym użyciem.

Patelnie żeliwne posiadają szeroki wachlarz zalet godnych podkreślenia. Przede wszystkim można ich używać na wszystkich typach kuchenek.

Zainteresowany? To dla nas optymistyczna informacja. Zatem naciśnij tutaj (https://filtrynakran.pl/pl/p/TAPP-Water-wklady-do-filtra-TAPP-2-wymienne-EKO-bloki-filtrujace-dwupak/54) i oglądaj bez ograniczeń nowe specjalistyczne posty.

Nawet nad paleniskiem zdadzą egzamin. Są też niezwykle odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie jest łatwo je zadrapać, dlatego też używane do nich łopatki czy widelce do mieszania dań, nie muszą być nadzwyczaj delikatne – . Patelnie z żeliwa znakomicie przewodzą ciepło, które rozprowadza się po całej powierzchni patelni równomiernie. Nie stygną też w jednej chwili po zdjęcie ich z ognia, co daje możliwość utrzymywania podtrzymania jeszcze przez jakiś czas ciepłoty przyrządzanych na nich potraw.

Należy też zaznaczyć niezaprzeczalną wartość patelni żeliwnych, jaką jest ich uroda. Jest to dość ważny walor, zwłaszcza przy tzw. kuchniach otwartych, gdzie wyposażenie kuchenne jest wystawione na widok gości. Aby patelnia z żeliwa stanowiła ozdobę kuchni, trzeba o nią we właściwy sposób zadbać. Jak wiadomo żeliwo trzeba trzymać z dala od wody. Dobrze więc czyścić patelnie za pomocą tylko lekko wilgotnych ściereczek, a następnie trzeba je starannie natłuścić. Ten sposób konserwacji praktykowany od wielu lat dla zabezpieczania patelni żeliwnych daje im w zasadzie wieczny żywot – pomocne źródła. Kuchnia zaś zyskuje ponadczasowy walor estetyczny. Prawidłowo konserwowana patelnia może stać na półce lub wisieć na ścianie. Jej pierwotne piękno nie potrzebuje dodatkowych wyjaśnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *