Jak uprawiać chryzantemy gałązkowe

W dwudziestym pierwszym wieku ogrom trudności z kwestiami związanymi z niezadbanymi ogrodami jest w stanie pomóc rozwiązać dobre wybranie roślin. Wybranie odpowiednich gatunków nie bywa jednak zwyczajowo kwestią prostą. Aby dobrze dokonać wyboru, najbezpieczniej zapoznać się bliżej z samą kwestią uprawy roślin ozdobnych. Z powodu coraz zimniejszych temperatur i nadchodzącego listopada wyśmienitym pomysłem jest zastanowienie się nad hodowlą tak zachwycających kwiatów, jak chryzantema gałązkowa.

Chryzantemy doniczkowe

Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantema to wymarzona, często hodowana roślina ozdobna o cudnych kulistych kwiatach. Niespotykanie uznana w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa skroplona na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie. W wielu państwach azjatyckich ofiarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października i należy do roślin średnio wymagających pod względem pielęgnacyjnym.

W trakcie rozważań nad kupnem odpowiednich sadzonek chryzantem, należy wziąć pod uwagę różnorodne rodzaje chryzantem. Sporo zależy tutaj od indywidualnych wymogów,jak również od preferencji klienta. Dobrze jednak zawsze wybierać to, co najlepsze dla ogrodu. Każdemu zależy, aby jego ogród prezentował sobą klasę i prawdziwy styl. Dlatego też trzeba przyłożyć się silnie do jego świetnego wyglądu. Można wybrać chociażby odmiany mrozoodporne, np. Bold Sophia, chryzantema skandynawska, Ginger lub Jessica – są one całkiem wytrzymałe i łatwo można je hodować jako rośliny wieloletnie. Aby je uprawiać, najłatwiej kupić gotowe sadzonki chryzantem. Jest to oczywiście wyjście tańsze – ceny chryzantem nie są wtedy znaczne w porównaniu na przykład z kosztem zakupu wyrośniętego krzaka.

Chryzantemy

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy właściwie uprawianie odwdzięczają się ładnym kolorem, zaś cięte długo zachowują wytrzymałość. Chryzantema gałązkowa może przybierać różne barwy – od żółtej przez czerwień i purpurę po śnieżnobiałe, różowe i pomarańczowe. Podczas hodowli trzeba pamiętać, że są wysoce wrażliwe na pasożyty, dlatego ich właściwe naświetlenie jest wyjątkowo istotne po zimowaniu. W razie wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać właściwym środkiem owadobójczym i powtórzyć oprysk co najmniej dwa razy.

Dorosła chryzantema zwykle osiąga wzrost ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może urosnąć na nawet 1 metr. Gleba powinna być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5. Współcześnie chryzantemy uprawia się nie tylko na 11 listopada, ale jako jeden z kwiatów ozdabiających ogród lub – więcej na tej stronie – taras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *