
Znaczy to na przykład, że olśniewające rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby precyzyjnie rozświetlić także brzegi pokoju i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie wspominając już o bardziej precyzyjnych pracach (robienie na drutach, układanie puzzli, naprawa niewielkich elementów etc.), kiedy wymagamy silniejszego światła. Tymczasem, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego wykończeniu dodano nastrojowe lampki nocne, choć ze względów na ich funkcjonalność (sprzątanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także potrzebne. Inną ważną sprawą jest energooszczędność rozwiązania, które wybraliśmy (strona na temat oświetleniu mieszkania), a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek o niskiej energochłonności, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne zupełnie odejdą z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole (więcej i więcej) i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej kupować lampy sufitowe, kinkiety etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały idealnie. Z drugiej strony w minimalistycznym stylu lepiej jednak będą wyglądałylampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie kilku stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Odpowiedź na powyższe pytanie jest raczej trudna, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Gdy finanse nie stanowią przeszkody, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i postawienie na najmodniejsze kolory, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do różnych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak końcówkę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład oberżyny i jasnej zieleni, co prezentowały również lampy podłogowe, kinkiety i lampy stojące, a właściwie ich abażury. Nowa dekada rozpoczęła powrót do bardziej stonowanych barw, więc do łask powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w metalu i szkle. Można mimo wszystko pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące lub żyrandole (nasza strona) w takich kolorach mogą być interesującym i modnym dodatkiem kolorystycznym do pomieszczenia dekorowanego w barwach zimnych, jak błękit lub stal. Jednak uleganie trendom wnętrzarskim musi być w podobnym stopniu co od ilości pieniędzy warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niewysokim sufitem niejednokrotnie praktyczniejsze są plafony, w związku z tym, ze np. lampy wiszące mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, warto też zdecydować się na lampy umożliwiające regulowanie konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” aż prosi się o minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części głównej i lampa wisząca w drugiej części umieszczona przykładowo nad kanapą. Odpowiednio umieszczone lampy przeźroczystej oprawie jeszcze w kombinacji z lustrem mogą przechwytywać w dzień światło naturalne i odbijać je po większej przestrzeni, oświetlając refleksami nawet bardzo ciemne kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.
Prawdę mówiąc zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku sprzętu komputerowego, także i na tym polu można zauważyć widoczne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które zapewniają zauważalnie większą oszczędność prądu i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, przez co lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze lepiej związane z resztą wystroju wnętrza. Podobne nowości zazwyczaj widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Generalna zasada jest natomiast taka, że nowoczesne oświetlenie na lata oferują nam tylko lampy porządnych producentów, którzy stawiają na wytrzymałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.