Lampy nowoczesne, lampy stojące, plafony oraz inne oświetlenie

Wytwórcy wielu przedmiotów wykształcili w nas poczucie tego, że trendy ulegają zmianie i raz na jakiś czas wypada wymienić naszą odzież, buty czy szaliki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego nawet co trzy-cztery lata. w podobny sposób pojawiają się i znikają kolejne trendy w projektowaniu pokoi, choć dynamika cyklu tych zmian nie jest może aż tak poważna, jak w przypadku odzieży czy obuwia. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że nasze stare żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać równie regularnie jak radio? Jak dobrze dobrać oświetlenie do domu?

Obojętnie, czy przyszło nam dobrać lampy typowo sufitowe do sypialni, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni powinniśmy mieć świadomość, że oświetlenie ma zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak i nadać mu oczekiwany nastrój.

lampa

Autor: Pedro Ribeiro Simões
Źródło: http://www.flickr.com

Znaczy to na przykład, że olśniewające rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby precyzyjnie rozświetlić także brzegi pokoju i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie wspominając już o bardziej precyzyjnych pracach (robienie na drutach, układanie puzzli, naprawa niewielkich elementów etc.), kiedy wymagamy silniejszego światła. Tymczasem, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego wykończeniu dodano nastrojowe lampki nocne, choć ze względów na ich funkcjonalność (sprzątanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z odpowiednio mocną żarówką będą także potrzebne. Inną ważną sprawą jest energooszczędność rozwiązania, które wybraliśmy (strona na temat oświetleniu mieszkania), a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek o niskiej energochłonności, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne zupełnie odejdą z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole (sprawdź te propozycje) i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej kupować lampy sufitowe, kinkiety etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały idealnie. Z drugiej strony w minimalistycznym stylu lepiej jednak będą wyglądałylampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie kilku stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na powyższe pytanie jest raczej trudna, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Gdy finanse nie stanowią przeszkody, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i postawienie na najmodniejsze kolory, także, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do różnych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak końcówkę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład oberżyny i jasnej zieleni, co prezentowały również lampy podłogowe, kinkiety i lampy stojące, a właściwie ich abażury. Nowa dekada rozpoczęła powrót do bardziej stonowanych barw, więc do łask powrócą prawdopodobnie lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w metalu i szkle. Można mimo wszystko pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące lub żyrandole (http://apdmarket.pl/1442-lampy-stojace-podlogowe) w takich kolorach mogą być interesującym i modnym dodatkiem kolorystycznym do pomieszczenia dekorowanego w barwach zimnych, jak błękit lub stal. Jednak uleganie trendom wnętrzarskim musi być w podobnym stopniu co od ilości pieniędzy warunkowane możliwościami naszego mieszkania. W pomieszczeniu z niewysokim sufitem niejednokrotnie praktyczniejsze są plafony, w związku z tym, ze np. lampy wiszące mogą przeszkadzać w poruszaniu się po pokoju, warto też zdecydować się na lampy umożliwiające regulowanie konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” aż prosi się o minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części głównej i lampa wisząca w drugiej części umieszczona przykładowo nad kanapą. Odpowiednio umieszczone lampy przeźroczystej oprawie jeszcze w kombinacji z lustrem mogą przechwytywać w dzień światło naturalne i odbijać je po większej przestrzeni, oświetlając refleksami nawet bardzo ciemne kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.

Prawdę mówiąc zmiany na rynku oświetlenia następują nie tak szybko jak w przypadku sprzętu komputerowego, także i na tym polu można zauważyć widoczne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które zapewniają zauważalnie większą oszczędność prądu i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, przez co lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze lepiej związane z resztą wystroju wnętrza. Podobne nowości zazwyczaj widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Generalna zasada jest natomiast taka, że nowoczesne oświetlenie na lata oferują nam tylko lampy porządnych producentów, którzy stawiają na wytrzymałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *