Najlepsze lampy do różnych typów pomieszczeń

To, jaki typ światła zastosowany jest w określonym pomieszczeniu, jest bardzo ważne. W życiu codziennym nieraz bagatelizuje się rolę dobrego oświetlenia. Musi być ono inne w każdym typie pomieszczenia, a przy tym musi spełniać rozmaite wymagania. Od właściwego światła uzależniony jest bowiem komfort pracy i siedzenia w określonym pomieszczeniu. Światło ma także wielki wpływ na zdrowie człowieka.

Przy nieprawidłowym lub niedostatecznym świetle wzrok szybko się męczy. Długotrwałe przebywanie w takim pomieszczeniu prowadzi czasami do uszkodzenia lub osłabienia wzroku, jak równie do przemęczenia i bólu głowy. Groźne jest szczególnie nieprawidłowe światło w miejscu pracy, gdzie spędza się zazwyczaj dużo godzin codziennie. Niezależnie od tego, czy są to lampy klasyczne, czy nowoczesne świetlówki, w każdym pomieszczeniu trzeba zorganizować dostateczne i odpowiednie oświetlenie.

Światło w kuchni

kuchnia

Autor: Centrilobular
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia jest miejscem, gdzie zazwyczaj wykonuje się wiele precyzyjnych prac. Poza światłem dziennym potrzebne jest więc właściwe oświetlenie sztuczne. Posiada to tym większe znaczenie w przypadku kuchni, która nie ma okien. Kuchnie tego rodzaju często występują w barach. Czynności takie jak przykładowo siekanie warzyw wymagają dobrego światła, w przeciwnym przypadku człowiek jest zagrożony. Oświetlenie kuchni najczęściej złożone jest z wielu części. Oprócz górnego źródła światła często stosuje się pomniejsze, na przykład nad kuchenką gazową. Można więc ustawiać różnymi metodami dopływ światła zależnie od potrzeby.

Oświetlenia łazienkowe

Oświetlenie łazienkowe także jest niezwykle istotne. W łazience wykonuje się wiele czynności higienicznych, do których potrzeba silnego dopływu światła. Lampy łazienkowe powinny być zlokalizowane w kilku punktach. Bardzo ważne jest, by lustro (zobacz lustro na wymiar) było właściwie oświetlone. Dlatego niekiedy w komplecie z lustrem do łazienki są specjalne lampy. W nowoczesnych, ekskluzywnych łazienkach nierzadko również występuje opcja dowolnej zmiany natężenia źródła światła, tak by można było uzyskać efekt relaksującego półmroku. Jest to potrzebne przy kąpieli, mającej na celu odpoczynek i pozbycie się stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *