Produkty z minerałów półszlachetnych

Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i cenione na całym świecie od wielu stuleci. Z początku ich wartość upatrywano wyłącznie w kwestiach estetycznych, czyli krystalicznym kształcie i blasku. Wymienione aspekty także wpłynęły na to, że z kamieni tego rodzaju zaczęto produkować ozdoby. Minerały te jednak to nie tylko uroda i połysk, ale też szereg praktycznych właściwości.

O pozytywnym wpływie minerałów na zdrowie człowieka opowiada duża liczba opowieści, gdzie każdemu kamieniowi przypisane jest inny rezultat. Kamienie szlachetne odznaczają się różnym stopniem twardości. Te o najwyższym poziomie twardości są bardzo przydatne w przemyśle. Najtwardszy materiał występujący na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do wyrabiania tego rodzaju elementów jak ostrza pił i wiertła do twardych materiałów. Z kolei minerał o najmniejszej twardości czyli talk (https://skalnik.pl/wspinaczka-magnezja.html) ma zastosowanie w środkach chemicznych i kosmetykach.

Biżuteria

wspaniała drogocenna korona

Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z kamieni szlachetnych przede wszystkim wyrabia się różnego typu ozdoby. Nadają się do tego zarówno minerały najdroższe takie jak diament, a także minerały półszlachetne jak cytryn. Ten ostatni zresztą w biżuterii wygląda niezwykle okazale z uwagi na atrakcyjną formę kryształów i ich żółto-złoty odcień. Do kupienia jest bardzo wiele odmian ozdób z minerałów. Specyficzne jest to, że minerały najczęściej bywają oprawione w srebro, rzadko w złoto. Tak więc do nabycia jest biżuteria ze srebra z minerałami w formie pierścionków, kolii, kolczyków i innych. Oprócz tego można kupić elementy nie tak eleganckie, a przy tym tańsze, w formie na przykład naszyjnika z pojedynczym kamieniem na rzemyku. Ozdoby takie są najczęściej wybierane przez dzieci – ta strona.

Inne wyroby
Kamienie takie jak między innymi agat bardzo dobrze nadają się do przerabiania na rozmaite przedmioty codziennego użytku. W wielu punktach można znaleźć agatowe przyciski do papieru w rozmaitych kształtach, świeczniki czy figurki. Ponadto wspaniałym pomysłem na prezent może być szachownica z agatu w zestawie z kompletem figur także wyprodukowanych z agatu. Niektóre kamienie takie jak większość kwarców są podatne na zmienny kształtu, pozostałenatomiast jak między innymi malachit czy cyrkon bardziej nadają się do wytwarzania prostych ozdób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *