Produkty z minerałów półszlachetnych

Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i cenione na całym świecie od wielu stuleci. Z początku ich wartość upatrywano wyłącznie w kwestiach estetycznych, czyli krystalicznym kształcie i blasku. Wymienione aspekty także wpłynęły na to, że z kamieni tego rodzaju zaczęto produkować ozdoby. Minerały te jednak to nie tylko uroda i połysk, ale też szereg praktycznych właściwości.

O pozytywnym wpływie minerałów na zdrowie człowieka opowiada duża liczba opowieści, gdzie każdemu kamieniowi przypisane jest inny rezultat. Kamienie szlachetne odznaczają się różnym stopniem twardości. Te o najwyższym poziomie twardości są bardzo przydatne w przemyśle. Najtwardszy materiał występujący na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do wyrabiania tego rodzaju elementów jak ostrza pił i wiertła do twardych materiałów. Z kolei minerał o najmniejszej twardości czyli talk (https://skalnik.pl/wspinaczka-magnezja.html) ma zastosowanie w środkach chemicznych i kosmetykach.

Biżuteria

wspaniała drogocenna korona

Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z kamieni szlachetnych przede wszystkim wyrabia się różnego typu ozdoby. Nadają się do tego zarówno minerały najdroższe takie jak diament, a także minerały półszlachetne jak cytryn. Ten ostatni zresztą w biżuterii wygląda niezwykle okazale z uwagi na atrakcyjną formę kryształów i ich żółto-złoty odcień. Do kupienia jest bardzo wiele odmian ozdób z minerałów. Specyficzne jest to, że minerały najczęściej bywają oprawione w srebro, rzadko w złoto. Tak więc do nabycia jest biżuteria ze srebra z minerałami w formie pierścionków, kolii, kolczyków i innych. Oprócz tego można kupić elementy nie tak eleganckie, a przy tym tańsze, w formie na przykład naszyjnika z pojedynczym kamieniem na rzemyku. Ozdoby takie są najczęściej wybierane przez dzieci – ta strona.

Inne wyroby
Kamienie takie jak między innymi agat bardzo dobrze nadają się do przerabiania na rozmaite przedmioty codziennego użytku. W wielu punktach można znaleźć agatowe przyciski do papieru w rozmaitych kształtach, świeczniki czy figurki. Ponadto wspaniałym pomysłem na prezent może być szachownica z agatu w zestawie z kompletem figur także wyprodukowanych z agatu. Niektóre kamienie takie jak większość kwarców są podatne na zmienny kształtu, pozostałenatomiast jak między innymi malachit czy cyrkon bardziej nadają się do wytwarzania prostych ozdób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *