Bezpieczeństwo firmowej sieci

W dzisiejszych czasach w większości firm znajdują się sieci informatyczne, a bez wątpienia wszystkie posiadają podłączenia do internetu. Urządzenia sieciowe dają niepoliczalne korzyści, w tej kwestii nie może być żadnych zastrzeżeń. Ale z drugiej strony niosą ze sobą także sporo pułapek. bezpieczeństwo sieci sporej liczbie właścicielom przedsiębiorstw spędza sen z powiek. Jakie działania podjąć, by przestać się martwić hakerami, robakami internetowymi i utratą danych?

Bezpieczne zakupy przez internet

Autor: iStock
Źródło: iStock

Kluczowe jest, by postarać się o zatrudnienie fachowca, który będzie opiekował się firmową siecią. Zadania wiążące się z konfiguracją serwerów, modemów i firewallów nie mogą być zlecane amatorom. Elementarzem bezpieczeństwa sieci jest też nabycie dobrych aplikacji antywirusowych i zabezpieczających ruch sieciowy. projektowanie maszyn i urządzeń te należy często uaktualniać – bez świeżych baz wirusów stają się one bezwartościowe.

Komputer iBUYPOWER w obudowie Thermaltake Level 10

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

Żeby dowiedzieć się, czy firma jest przygotowana na ofensywę hakerów z internetu oraz czy pliki w wewnętrznej sieci są dobrze zabezpieczone, trzeba wykonać test bezpieczeństwa IT. W tej sytuacji trzeba opłacić specjalistyczną firmę, oferującą takie usługi. Audyt bezpieczeństwa sieci opiera się na holistycznym sprawdzeniu sieci komputerowej i wyszukaniu słabych punktów, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów. Specjaliści badają serwery, pojedyncze komputery i WiFi, prowadząc kontrolowany atak z internetu i od środka firmowej sieci. Ich zadaniem jest ocenić poziom bezpieczeństwa, tzn. czas, jaki zajmie złamanie haseł i przedostanie się przez firewall. Zwykle po audycie spisywany jest szczegółowy raport, który należy dać firmowemu administratorowi sieci, by naprawił wytknięte błędy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *