Techniczny odbiór mieszkania

Jedno z największych polskich miast, stolica Dolnego Śląska będzie mieć wreszcie obwodnicę. Dla Wrocławia jest to ważna i niezmiernie potrzebna inwestycja. Do tej pory ruch tranzytowy odbywał się przez miasto, co powodowało powstawanie gigantycznych korków i zatorów. Po wielu latach udało się nareszcie zaradzić wszystkim problemom, jakie stanęły na drodze do budowy obwodnicy – brak pieniędzy, przejęcie gruntów, procedury przetargowe. Polskie prawo nie jest przygotowane do przeprowadzenia szybkiego planu dla inwestycji publicznych w połączeniu z procedurami pozyskania środków z programów unijnych.

Autostradowa obwodnica Wrocławia (AOW) to inwestycja, która zawiera 26,765km autostrady A8 poprowadzonej nową trasą, drogi ekspresowej S-8 o długości 0,5 km oraz dwa łączniki: Długołęka i Kobierzyce o łącznej długości 8,15 km. Budowa obwodnicy Wrocławia zlokalizowana jest na peryferiach miasta w jego północno-zachodniej części. To nie jedyna tak duża inwestycja drogowa Wrocławia. Powstaną jeszcze inne odcinki o charakterze obwodnicowym odciążające ruch tranzytowy przez miasto: Wschodnia Obwodnica Wrocławia i Obwodnica Śródmiejska Wrocławia.

mieszkanie gotowe do odbioru technicznego

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Inwestycje mają na celu reorganizację ruchu, odciążenie najsilniej zużywanych osi, udoskonalenie komunikacji miejskiej i aktywowanie obszarów na peryferiach miasta. Obszary na obrzeżach przy lepszym skomunikowaniu uzyskają wyższą wartość rynkową i przyniosą większy zysk dla miasta.

Wrocław to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Ceny ziemi i nieruchomości stają się coraz wyższe. Wielu inwestorów buduje w mieście i poza nim. Nowe inwestycje, droższe nabywają coraz bardziej wymagający klienci. Obecnie nieliczni decydują się na inwestycję w „dziurę w ziemi”. Współczesny deweloper powinien dysponować środkami umożliwiającymi wykonanie nieruchomości w standardzie zadowalającym potencjalnych lub docelowych klientów.

Jeżeli chciałbyś pogłębić swoją znajomość rzeczy, to przeczytaj ciekawy news. W tekście umieściliśmy dodatkowe i ciekawe informacje.

Dobre wrażenie przy kupnie nie oznacza solidnego wykonania inwestycji. „Wymuskane” na pozór wnętrza często okazują się trefne.

Nim podpiszemy protokół odbioru mieszkania, musimy je szczegółowo obejrzeć. Bardzo dokładnie. Najlepiej ze znajomą osobą z branży budowlanej – najnowszy artykuł. Wzory pism z tematyki budownictwa usprawnią przejście przez ten proces. Wartościowe rady na ten temat można znaleźć na przykład w sieci. Serwis budowlany projektoskop to przede wszystkim profesjonalna wyszukiwarka, w której można odnaleźć różnorodne projekty domów.

Znajdują się tutaj gotowe projekty domów wykonane przez wykwalifikowane biura architektoniczne. Baza obejmuje przykładowodomy parterowe, projekty małych domów jednorodzinnych czy projekty domów nowoczesnych. Każdy, szukający pomysłu na swój upragniony projekt domu, natknie się na coś dla siebie.

Nie należy podpisywać protokołu, mając uwagi do jakości wykonania. Deweloper bojąc się odszkodowania za przekroczenie terminu prędzej usunie usterki, aniżeli później z tytułu gwarancji czy rękojmi. Oczekując na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera powinniśmy przygotować się na to, że dowiemy się o nim z niewielkim wyprzedzeniem. W trakcie odbioru będziemy poganiani, a każda nasza uwaga, będzie zbywana, że tak musi być, że się nie znamy, albo że jutro będzie fachowiec, który to zrobi. Na koniec deweloper będzie nas z całą swoją mocą namawiał do podpisania dokumentów, obiecując w zamian szybkie pozbycie się usterek. W praktyce na te poprawki będziemy czekać miesiącami, a w najgorszym wypadku nie doczekamy się ich w ogóle. W prawdzie protokół odbioru mieszkania zawiera pozycję, w której można wpisać zauważone wady, jednak lepiej poczekać, aż wszystko będzie poprawione.

Odbiór dotyczy także jakości wylania schodów i konstrukcji dachu – szczególnie w sytuacji kupna gotowego domu w stanie surowym bądź „pod klucz”.

puste mieszkanie

Autor: Gunnar Grimnes
Źródło: http://www.flickr.com

Schody to szalenie ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość droga, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór właściwych schodów. Schody żelbetowe niosą ze sobą wiele zalet. Jedną z nich na pewno jest możliwość korzystania z nich już podczas budowy. Realizowany w jej trakcie projekt schodów, będzie wiązał się z mniejszymi kosztami, niż gdybyśmy chcieli wykonać je w czasie późniejszym.

Ochrania budowlę przed działaniem czynników atmosferycznych. Abyśmy mogli cieszyć się naszym dachem przez wiele lat, ważna jest konstrukcja, a nie wybierane z taką dbałością o kształt i kolor pokrycie dachowe. To ona no swoich „barkach” trzyma cały ciężar dachu i współpracuje zresztą budynku. W przypadku budownictwa jednorodzinnego stosuje się konstrukcje dachowe drewniane. Na jej rodzaj wpływ ma typ dachu, pochylenie połaci dachowej, a także jej rozpiętość.

W przypadku odbioru lokalu na poddaszu trzeba zwrócić uwagę czy nie panuje wilgoć. Jeśli zauważymy śliskie, błyszczące lub ciemniejsze miejsca to mamy duży problem. Bez względu na to czy woda pochodzi z przeciekania dachu czy stania wody pomiędzy płytami, należy w tym miejscu skuć tynk, pozbyć się wody, odsuszyć i kolejny raz otynkować i pomalować sufit.

Nigdy nie podpisujmy się pod protokołem w którym widnieje zapis, że po podpisaniu wykonawca nie będzie przyjmował reklamacji na usterki inne, niż te wypisane w protokole. Co prawda nie ma on prawa wprowadzić takiego zapisu, jednak gdybyśmy to podpisali, tym samym stracilibyśmy możliwość zgłoszenia w ramach rękojmi usterek zauważonych podczas prac wykończeniowych.

Jeśli jesteśmy w czepku urodzeni, może nam się przydarzyć, że budowa zakończy się jednak w terminie, a usterek nie będzie. Wtedy pozostaje nam tylko zaprosić rodzinę na parapetówę, powstrzymując się może tylko od rozbijania szampana o nasze gładkie i proste ściany salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *