Lampki biurkowe i nocne, co je łączy?

Pod kloszem

Autor: Repoort
Źródło: http://www.flickr.com/photos/repoort/321081988/
Każdy posiada własny koncept na aranżację domostwa. Jedni lubią klasyczny styl, ktoś inny preferuje nowobogackie umeblowanie, a jeszcze ktoś inny aranżuje dom w stylu własnym… Mieszczanie koncentrują ogromną uwagę na wyposażeniu salonu. Salon to miejsce zgromadzeń, rodzinnych wiecy, miejsce które reprezentuje domostwo i właścicieli. Już tylko dla własnej wygody wyposaża się kuchnię. Przygotowywanie posiłków wymaga odpowiedniego zaplecza. Kolejne istotne miejsce to łazienka. W zasadzie to kobiety kochają robić z niej świątynię, choć mężczyźni nie pogardzą komfortową wanną. Co jest ważnym elementem, każdego wystroju?

Bez wątpienia są to różnego typu meble: szafki, półki, itp. Często zaniedbuje się właściwe oświetlenie . Przykładowo lampki nocne, zapewniają komfort podczas czytania w sypialni. Czy aby każda lampa jest dobra?

Na pewno ważne są kwestie estetyczne. W ofercie sklepów można znaleźć nie jedną abażurową lampę. Jednak ważne jest, aby ta lampa umożliwiała naturalne oświetlenie czytającemu. Koniecznie należy sprawdzić czy kolorystyka światła ma odpowiednie natężenie. Najlepsze jest oświetlenie zbliżone do naturalnego . Lampki biurkowe czy nocne należy także wyposażyć w odpowiednią żarówkę. Za słabe światło męczy oczy, a zbyt mocne trwale niszczy wzrok. Ostatnimi czasy, popularnością cieszą się żarówki LED. Radzimy jednak zachowanie ostrożności. O ile oświetlenie pomieszczenia następuje z większej odległości i światło jest rozproszone, to odbite mocne światło z LED nie jest zdrowe dla oczu. Nowoczesne lampki pozwalają na regulację jasności światła, dzięki czemu jest to niesłychanie wygodny rodzaj oświetlania. Oczywiście osoby bogatsze mogą pozwolić sobie na lampy ozdobne np. ze srebrnym kloszem z artystycznym przeszkleniem. Niewątpliwie to cudowny widok, ale do czytania przy poduszce z reguły się nie nada.

Zbliżone problemy towarzyszą, jeśli chcemy kupić lampy klasyczne . Często przywiązuje się uwagę do wyglądu żyrandolu. Jednak dobry żyrandol powinien równomiernie oświetlać pokój. Dużo takich wiszących lamp, nie niezasłania żarówki, przez co podniesienie wyżej wzroku nie musi być przyjemne… Zatem warto sprawdzić czy mamy elementy, które przysłonią i rozproszą światło z żarówki. Często jest to matowe szło, chociaż w niektórych żyrandolach, żarówka jest wkręcana od góry, a pozostała część osłonięta jest szklanym kloszem.

Warto zapamiętać, że dobre oświetlenie to takie, które dostarcza nam zdrowe widzenie i komfort. Szczególnie należy o tym pamiętać, jeśli w mieszkaniu przebywają maluchy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *