Pomysł na oświetlenie mieszkania

Producenci wielu przedmiotów przyzwyczaili nas do tego, że trendy ulegają zmianie i raz na jakiś czas wypada wymienić naszą odzież, buty czy okulary. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę dużej części naszego sprzętu elektronicznego coraz częściej. w podobny sposób pojawiają się i znikają kolejne trendy w dekoracji pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak znaczna, jak w przypadku ubrań czy butów. A co w takim razie z postępem technicznym? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać równie często jak telewizor? Jak trafnie dobrać lampy do mieszkania?

Podstawowe wytyczne doboru oświetlenia do poszczególnych pomieszczeńNiezależnie od tego, czy przyszło nam kupić lampy sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni musimy mieć świadomość, że lampy mają zapewnić zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pokoju, jak również nadać mu oczekiwany nastrój. Implikuje to między innymi, że fantastyczne wiszące lampy kryształowe lub żyrandole w salonie prawdopodobnie będziemy zmuszeni uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozświetlić także brzegi pokoju i umożliwić łatwe dla oczu czytanie, nie mówiąc już o bardziej precyzyjnych pracach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa drobnych przedmiotów etc.), gdy potrzebujemy silniejszego światła. Z kolei, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, dobrze, by w jego planach wzięto pod uwagę klimatyczne lampki nocne, choć ze względów na wygodę (sprzątanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką to również dobry pomysł. Następną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne zupełnie odejdą z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że powinniśmy wybierać lampy stojące, kinkiety etc. w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeżeli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy zdobione będą pasowały idealnie. Natomiast w minimalistycznym wnętrzu lepiej prawdopodobnie będą wyglądały lampy nowoczesne chyba że nie mamy problemów z dobieraniem różnych stylów i nie boimy się kontrowersji.

Lampy klasyczne i nowoczesne

Czy szukając lampy do mieszkania warto zatem iść za modą?Odpowiedź na powyższe pytanie jest raczej trudna, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Gdy pieniądze nie stanowią przeszkody, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, również, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni oraz oprawy oświetleniowe do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co prezentowały również lampy podłogowe, kinkiety i lampy wiszące, a właściwie ich abażury. Nowa dekada rozpoczęła powrót do bardziej stonowanych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą zapewne lampy stworzone z białych kryształów oraz lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Warto pomimo tego zastanowić się nad barwami ciepłymi, jak miodowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy (zobacz apd market) stojące albo żyrandole w tych odcieniach mogą być interesującym i modnym elementem kolorystycznym do wnętrza urządzonego w barwach chłodnych, jak błękit lub stal. Niemniej uleganie trendom wnętrzarskim musi być w takim samym stopniu co od wielkości budżetu uzależnione od warunków naszego pokoju. W pomieszczeniu z niskim sufitem niejednokrotnie lepsze są lampy sufitowe, ponieważ np. lampy wiszące mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, dobrze także postawić na oświetlenie dające możliwość ustawiania konta padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Pokój w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części dłuższej i plafon w drugiej części wstawiona przykładowo nad kanapą. Dobrze postawione lampy przeźroczystej oprawie tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło naturalne i odbijać je po całym pokoju, oświetlając promieniami nawet najciemniejsze kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.

Lampy nowoczesne i klasyczne a współczesna technika
Co prawda zmiany na rynku oświetlenia następują wolniej niż w przypadku sprzętu elektronicznego, także i tutaj widać widoczne modyfikacje. Jest to związane przede wszystkim z możliwościami oferowanymi przed lampy LED, które prezentują zauważalnie większą oszczędność prądu i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, przez co lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze mocniej złączone z danymi elementami dekoracji pokoju. Podobne nowości zazwyczaj widać najpierw w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych zarówno w designie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Naturalnie nie oznacza to, że klasyczne żyrandole, nie mogą działać z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie.

Dzisiaj rzeczywiście ciężko znaleźć jest wartościowe informacje, więc powołaj się na rzetelne informacje (https://bestem.com.pl/produkty/papierowe-palety-bestemflex/), które przykują Twoją uwagę.

Podstawowa reguła jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na długi czas oferują nam tylko lampy znanych producentów, którzy cenią trwałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *