Jakie oświetlenie do domu?

Producenci wielu produktów sprawili, że przywykliśmy do tego, że moda się zmienia i od czasu do czasu należy wymienić naszą garderobę, obuwie czy czapki. Również postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany większości naszego sprzętu elektronicznego nawet co trzy lata. Na tej samej zasadzie pojawiają się i znikają kolejne trendy w projektowaniu pokoi, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może aż tak zauważalna, jak w przypadku odzieży czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do postępu technicznego? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo często jak telewizor? Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do domu?

Główne zasady doboru oświetlenia do danych pomieszczeń

Bez względu na to, czy przyszło nam zdecydować się na lampy wiszące do sypialni, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy nowoczesne do kuchni powinniśmy mieć świadomość, że lampy mają zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pokoju, jak również stworzyć w nim oczekiwany nastrój.

żyrandol

Autor: Kes Lighting
Źródło: http://www.flickr.com

Implikuje to między innymi, że spektakularne wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w salonie być może trzeba będzie uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozjaśnić także brzegi pokoju i umożliwić bezproblemowe dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej szczegółowych zajęciach (szydełkowanie, klejenie modeli, naprawa niewielkich elementów etc.), kiedy wymagamy bardzo mocnego światła. Natomiast, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, aby w jego projekcie uwzględniono nastrojowe lampki nocne, choć ze względów na ich funkcjonalność (sprzątanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z mocniejszą żarówką to również dobry pomysł. Kolejną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno dawać możliwość wkręcenia żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne całkowicie odejdą ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że powinniśmy decydować się na lampy sufitowe, lampy wiszące etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy z kryształkami będą pasowały świetnie. Z drugiej strony w minimalistycznym wnętrzu lepiej jednak sprawdzą się lampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie kilku stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Czy kupując lampy do mieszkania warto zatem kierować się modą?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie będzie łatwa, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Gdy fundusze nie stanowią przeszkody, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, również, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni oraz oprawy oświetleniowe do różnych pokoi w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład oberżyny i jasnej zieleni, co prezentowały również lampy podłogowe, kinkiety i lampy stojące, a właściwie ich abażury.

lampa kryształowa

Autor: Lynn Ceteras Huerta
Źródło: http://www.flickr.com

Nowa dekada rozpoczęła odejście od kontrastowych kolorów, więc do łask powrócą zapewne lampy stworzone z przeźroczystych kryształów i lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Można jednak pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe lub kinkiety w takich kolorach mogą być interesującym i modnym elementem kontrastowym do pomieszczenia dekorowanego w barwach chłodnych, jak błękit lub stal. Niemniej podążanie za trendami wnętrzarskimi musi być w równym stopniu co od ilości pieniędzy uzależnione od warunków naszego mieszkania. W mieszkaniu z niskim sufitem często praktyczniejsze są plafony, ze względu na to, że np. lampy wiszące lampy (zobacz apd market) przeszkadzać w poruszaniu się po mieszkaniu, dobrze też postawić na oświetlenie umożliwiające regulowanie konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” aż prosi się o przynajmniej dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części głównej i lampa wisząca w drugiej części wstawiona przykładowo nad kanapą. Sprawnie umieszczone lampy kryształowe tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po całym pokoju, oświetlając refleksami nawet bardzo ciemne kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.

Oświetlenie wnętrza a rozwój technologii

Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie nie tak szybko jak w przypadku technologii komputerowej, także i na tym polu widać widoczne modyfikacje. Wiąże się to przede wszystkim z możliwościami które dają żarówki LED, które zapewniają zdecydowanie większą oszczędność prądu i z tego powodu mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość dodatkowo zmiany koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony stają się jeszcze lepiej złączone z resztą dekoracji pokoju. Te nowinki na ogół widać najpierw w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne tak w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku znacznie lepsze rozwiązanie. Ogólna reguła jest jednak taka, że nowoczesne oświetlenie na długi czas oferują nam jedynie lampy dobrych producentów, którzy cenią trwałość i dobrą jakość opraw oświetleniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *