Karta graficzna – jaką najlepiej wybrać w zależności od potrzeb

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro

Autor: night-modders.com
Źródło: night-modders.com
W szarej obudowie komputera pracuje kilka ważnych elementów. Jednym z nich jest karta graficzna, która tworzy obraz na ekranie. Jako że dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne trudnych nazw, w tym artykule postaram się opowiedzieć, jak wybrać karty graficzne do określonych celów.

Podstawowa sprawa, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów zamierzamy używać komputera. Jeśli wyłącznie do pisania dokumentów tekstowych, oglądania filmów i surfowania po Internecie, nie trzeba kupować osobnej karty graficznej. Można kupić płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym.

Poszukujesz ciekawych informacji na opisywany temat? To świetna chwila, gdyż został napisany pełny raport (https://noxel.pl/pl/c/Akumulatory/3656), który ma istotne dane na taki temat.

Do profesjonalnej pracy z trójwymiarową grafiką zaleca się zakup kart specjalistycznych, zazwyczaj nieosiągalnych w zwykłych sklepach komputerowych.

Jeśli zaś planujemy grać w gry komputerowe, szczególnie te nowsze, należy koniecznie zastanowić się nad wybraniem wystarczającego mocnego sprzętu. Podzespoły do komputerów cechują się różnymi parametrami, jak i także kosztem. Żeby włączyć nadchodzące produkcje komputerowe, konieczna będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla graczy z dużą ilością gotówki polecam GeForce gtx 590, z ceną powyżej dwóch tysięcy złotych i dający oszałamiającą wydajność. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością pieniędzy, ale wciąż zależy nam na świetnych osiągach, można nabyć Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu kart krążą w rejonie 600zł. Poniżej tej kwoty również dostaniemy niezłe karty, jak chociażby geforce GT430, niestety prędko może się okazać, że nie będą umiały podołać nadchodzącym grom.

Należy mieć w pamięci, że dobre komputery dla graczy nie składają się wyłącznie z kart grafiki. Znaczący jest również wybór procesora, najlepiej więcej niż z jednym rdzeniem. Również pamięć operacyjna mocno oddziałuje na szybkość – cztery GB stanowi aktualnie najmniejszą ilość, jeśli chcemy się radować płynną rozgrywką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *