Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać?

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Dom za miastem to dla wielu ukoronowanie marzeń o wygodnym życiu z dala od zgiełku miasta. Aczkolwiek, aby nasz dom dawał nam nas cieszył, dobrze zadbać także o o teren do niego przylegający. Mowa tu oczywiście o ogrodzie i jego aranżacji, ale tak samo ważne jest właściwe oświetlenie zewnętrzne ogrodu. Umiejętnie rozstawione lampy ogrodowe podkreślą walory nawet najmniejszego ogródka, a z okazałego ogrodu trafnie dopasowane oświetlenie ogrodowe sprawi że będzie on bajkowy. Oprócz tego wszystkie lampy zewnętrzne – i te w ogrodzie i te zamontowane na ścianie domu – są istotną ochroną antywłamaniową. Jak najlepiej dobrać oświetlenie ogrodowe? Czym kierować się, planując oświetlenie zewnętrzne danego domu? Czy lampa halogenowa naprawdę zmniejszy prawdopodobieństwo włamania?

Lampy zewnętrzne do domu – rodzaje

lampa zewnętrzna

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólnie oświetlenie zewnętrzne dzielimy na dwa rodzaje opraw: lampy zewnętrzne dla ogrodu oraz lampy zewnętrzne dla budynku. W ramach tych ostatnich możemy wyróżnić oświetlenie zewnętrzne, które ma za cel stanowić ładną dekorację, oraz lamy zewnętrzne funkcjonalne. Dekoracyjne lampy zewnętrzne mogą obejmować lampy najazdowe, zamontowane wokół domu, aby w artystyczny sposób oświetlać zewnętrzne ściany od dołu. Tego typu oświetlenie punktowe do oświetlenia elewacji domu (jednak tym razem rzucające światło z góry) możemy ustawić, wykorzystując lampy ogrodowe (na przykład kinkiety do ogrodu) lub lampy zewnętrzne, będące w okapie (oprawa schowana w podbitkę). Punktowa lampa zewnętrzna na energooszczędne żarówki umieszczona w zagłębieniu w ścianie domu da też ciekawy efekt. Oświetlenie zewnętrzne wykorzystane w celach praktycznych zawiera lampy najazdowe zainstalowane odpowiednio do ich pierwotnego przeznaczenia na podjeździe, aby zapewnić wygodne parkowanie samochodu w zimie. Bardzo ważnym czynnikiem składającym się na użytkowe lampy zewnętrzne są lampy halogenowe, często wyposażone w czujniki ruchu, a więc włączające się wtedy, gdy ich światło naprawdę jest potrzebne. Lampa halogenowa na elewacji budynku pozwala właścicielom na łatwe dostanie się do domu wieczorem i w nocy i zwiększa bezpieczeństwo, odpowiednio rozjaśniając okolice drzwi wejściowych oraz gdy zachodzi taka potrzeba drzwi ogrodowych.

Lampy zewnętrzne zaczarują ogród

Planując układ naszego ogrodu, zazwyczaj skupiamy się najbardziej na kwiatach i krzewach, oświetlenie ogrodowe zostawiając na później. A szkoda, bo to pozbawia nas szansy na to, aby lampy ogrodowe uzupełniały odpowiednio aranżację krajobrazu przy naszym domu. Dzięki temu, że zastosujemy odpowiednie oświetlenie ogrodowe, ogród będzie nas cieszył swoją urodą też nocą i zachęcał do zjedzenia kolacji na świeżym powietrzu i zaproszenia przyjaciół na wykwintne wieczorne garden party. W takim wypadku altanka, w której centralnym elementem będzie ogrodowa lampa wisząca, przyda się, jak znalazł. Na szczęście mamy też do dyspozycji ogrodowe lampy „podłogowe”, czyli odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne lampy stojące zewnętrzne, które można w razie potrzeby przenieść w inną część ogrodu. Wszystko zależy tu jednak od długości kabla zasilającego lampy. Ogrodowe oświetlenie warto więc zaaranżować z wyprzedzeniem, aby uniknąć konieczności przysłaniania trawą nieładnych kabli przedłużacza. Jeśli zaprojektujemy oświetlenie do ogrodu już w momencie aranżowania podstawowych elementów ogrodu, pozwoli nam to ukryć okablowanie w ziemi, obok (jednak nie za blisko) przewodów zasilających zraszacz. Gwarantuje to estetyczny wygląd i poczucie bezpieczeństwa, a lampy ogrodowe wyglądają jakby wyrastały z ziemi. Komponentem, który uświetnia wystrój ogrodu, będą również umieszczone na ścianach domu kinkiety ogrodowe. Taka lampa stanowi nie tylko interesujący dodatek dekoracyjny, lecz także środek chroniący dom przed próbą włamania, o czym w dalszej części.

Światło jako zabezpieczenie antywłamaniowe?

oświetlony dom

Autor: Ramnath Bhat
Źródło: http://www.flickr.com

Wbrew powszechnej opinii, aby dobrze zadbać o bezpieczeństwo naszego domu, nie zawsze musimy mieć najlepszy alarm antywłamaniowy oraz ekipę interwencyjną, która parkuje tuż za rogiem. Warto najpierw zainwestować w najprostszą, najtańszą, ale także bardzo skuteczną ochronę domu – wysokiej jakości oświetlenie zewnętrzne. Najlepiej do tego celu nadają się lampy halogenowe wyposażone w czujkę ruchu. Lampa halogenowa wydaje intensywne światło i pozwala znajomym bez problemów zauważyć, czy ktoś chodzi wokół naszego domu. Oprócz tego oświetlenie halogenowe dobrej klasy jest też wytrzymałe na zniszczenie, w związku z tym potencjalny złodziej będzie się musiał sporo namęczyć, zanim niezauważalnie będzie mógł przejść przez ogrodzenie oraz drzwi do domu. Oprócz inwestycji w oświetlenie halogenowe dobrze w ogóle wyposażyć nasz dom w oświetlenie zewnętrzne. Współczesne instalacje kotły gazowe szczecin elektryczne dają możliwość zautomatyzowania kierowania oprawami tworzącymi oświetlenie zewnętrzne domu, aby zapalały się co dzień o stałej porze. Zapalone lampy zewnętrzne dają wrażenie, że w domu są domownicy i efektywnie odstraszają poszukującego okazji złodzieja, a jednocześnie sprawiają, że dom prezentuje się wyjątkowo stylowo. Tym samym oświetlenie zewnętrzne może przyczynić się do podniesienia wartości nieruchomości zarówno ze względu na zwiększenie zabezpieczenia, jak i wyglądu.

Sprzedaż oświetlenia zewnętrznego w sklepie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *