Dobieramy oświetlenie – lampy kryształowe, plafony, żyrandole

Nawet jeżeli ufamy przede wszystkim w swój smak, chcemy, aby nasi goście docenili trud, jaki włożyliśmy w planowanie wystroju i oświetlenia salonu. Dlatego decyzje dotyczące doboru takich elementów wystroju salonu jak meble, dywany czy żyrandol podejmujemy zwykle z rozwagą i w sposób przemyślany. Co jednak, jeśli nie mamy pomysłu, jakie elementy oświetlenia do salonu będą się najlepiej nadawały do naszego wnętrza? W jaki sposób wybrać żyrandol, lampy podłogowe i kinkiety, które uwidocznią walory pokoju i go upiększą? Czy są jakieś przystępne reguły, dzięki którym oświetlenie do salonu będzie zawsze optymalne?

Zawsze, kiedy nie czujesz się śmiało na danym gruncie – podobnie jest w przypadku projektu oświetlenia mieszkania – jednym z rozwiązań jest poprosić o pomoc fachowca.

żyrandol

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com

Lampy do salonu, szczególnie gdy ich koszt jest duży (patrz kryształy, w tym kryształowe lampy podłogowe żyrandole z kryształkami lub lampy wiszące z kryształów), można dopasować za pomocą architekta wnętrz. Wybierając lampyoświetlenie do salonu można też poprosić o pomoc pracownika sklepu z oświetleniem lub napisać maila do działu pomocy sklepu internetowego z lampami. przypuszczalnie doradzi on, że w naszym przypadku lampa wisząca będzie lepiej wyglądała niż plafon. Pomoże też wybrać żyrandol, który nie przytłoczy nawet małego wnętrza, a nawet sprawi, że nasz salon będzie wyglądał na większy.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Jak wybrnąć z sytuacji, w której serce skradły Wam na przykład lampy kryształowe – zestaw żyrandol plus lampy podłogowe, choć mieszkacie w kawalerce? W przypadku oświetlenia jego funkcjonalność jest tak samo ważna, jak również, czy wpadają w nasz gust. Ascetyczny żyrandol scalający metal i szkło na pewno nie oczaruje miłośnika opraw typu stylowe lampy wiszące, które nadają wnętrzu domowej atmosfery ciepła. Dlatego, gdy fachowiec od doboru oświetlenia proponuje Ci lampy, które zazwyczaj nie są w twoim guście, warto szukać kompromisu. Kryształy w małym wnętrzu to w sumie wcale nie taki zły pomysł, pod warunkiem, że kryształowy żyrandol nie zajmuje większości pokoju. Ale kryształowa lampa wisząca lub lampa podłogowa z kryształkami może być tu strzałem w dziesiątkę.

Aby wydobyć z naszego salonu wszystko, co najładniejsze i najlepsze, dobierajmy lampy do salonu, mając na uwadze jego wielkość, wysokość sufitu oraz natężenie światła dziennego. Jeżeli nasz salon znajduje się od strony południa, przez większość dnia będzie w nim wtedy jasno i być może plafony lub lampy wiszące w ramach górnego oświetlenia w absolutnie wystarczą. Mogą do nich dołączyć wówczas lampy podłogowe lub kinkiety. Salon północny aż prosi się o spory żyrandol lub lampy kryształowe (serwis poświęcony oświetleniu mieszkania), które dobrze uwalniają światło i rozjaśniają nawet najciemniejsze wnętrze. W przypadku małych pomieszczeń dobrze jest pomyśleć o dużym lustrze na ścianie i umieścić w pobliżu oprawę typu lampa wisząca, która przy okazji optycznie powiększy pomieszczenie. Z kolei rada na niski sufit to lampy podłogowe skierowane w górę, które dają złudzenie, że ściany są niedużo wyższe niż w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *