Którą gitarę kupić na początek?

Autor: Ovation
Sporo młodych ludzi decyduje się rozpocząć swoją przygodę z gitarą, mając nikłe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na na czym się skupić przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to po prostu podstawa, nie jest to jednak sprawa lekka. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie chcemy przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę zupełnie nową, chociaż wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za pięćdziesiąt złotych, jaką posiada do sprzedania kolega z klasy, czy sprzedający z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego realnej wartości. W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, lub kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Akustyczna gitara posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Posiada ona {TAG=struny] nylonowe i – w odróżnieniu do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem – wtedy przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeżeli ktoś marzy o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, że jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wówczas można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej w pełni lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach nauki przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od nowa, bo „nic nie brzmi”.

Przedstawiana sugestia okazała się dla Ciebie praktyczna? W takiej sytuacji poznaj dodatkowo inne tego typu artykuły i przeczytaj więcej wskazówek tutaj (https://www.lemans.pl/).

Przy decyzji na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie około 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na sensowną używaną gitarę za np. 1000 złotych czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dobrze przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na instrumentach i ma pojęcie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i przede wszystkim brzmienie). Należy mieć świadomość, iż solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet powyżej 10 000 PLN. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większą trudność wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *