Po górach chodzimy

Jesień to pora, która bardzo dobrze nadaje się na rozmaite wędrówki. Nie jest już tak upalnie jak w lecie, a zarazem stale panuje dość wysoka temperatura. Oprócz tego widoki jesienią są tym bardziej malownicze, z uwagi na wielobarwne opadające liście. W czasie jesieni również światło słońca ma specyficzną ciepłą barwę. W ten sposób również fotografie zrobione jesienią bywają lepsze.

Autor: Dan Lundberg
Jesienne wędrówki górskie mogą więc sprawić wielką przyjemność, a warunki pogodowe zazwyczaj umożliwiają przebywanie bardzo długich dystansów. Jak każda wycieczka, także jesienna wycieczka górska wymaga właściwego przystosowania i ekwipunku. Im dłuższy jej czas z kolei, tym skrupulatniej trzeba się przygotować. Poza tym za każdym razem korzystniej będzie wybrać się w góry z kimś niż w pojedynkę, co jest pomysłem znacznie bezpieczniejszym.

Odzież

Przede wszystkim wnętrze plecaka powinno być dostosowane do planowanego czasu wyprawy. Jednak nawet na wycieczkę jednodniową powinno się zabrać ze sobą więcej odzieży. Niezwykle istotny jest odpowiedni plecak na wycieczki, wymiarami również dostosowany do wycieczki. Na jesieni najlepiej jest organizować wyprawy od połowy września do połowy października.

Nie ociągaj się – jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to do sprawdzenia (https://www.hotelaltus.pl/hotel/pokoje/pokoj-jednoosobowy-typu-superior-z-widokiem-na-stare-miasto) są również podobne zagadnienia na stronie, która widnieje pod wskazanym linkiem.

Wtedy bowiem pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Wówczas też trzeba brać pod uwagę kilka czynników.

Co ważne, w tym okresie zmrok zapada już dosyć wcześnie, a wówczas często następuje spory spadek temperatury. Nie wolno dać się zaskoczyć zmrokowi, należy mieć obmyślony plan noclegu.

Oprócz tego na jesieni mogą występować gwałtowne załamania pogody, toteż za każdym razem konieczne jest zabranie ze sobą kurtki nieprzemakalnej. Na wycieczkę górską lepiej jest więc zabrać za dużo ubrań niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli planowana jest wspinaczka, trzeba pamiętać by nie robić niczego samodzielnie, w przypadku gdy nie ma się doświadczenia. W większej grupie należy słuchać rad i poleceń najbardziej wykwalifikowanego członka. Specjalistyczne akcesoria w góry powinny być renomowanych firm i kupione w specjalistycznym sklepie górskim. Respektowanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa i zachowanie rozsądku pozwoli na uniknięcie ewentualnych niebezpieczeństw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *