Wybieramy diody LED

Moda na nowoczesne żarówki rośnie. Chcemy zmniejszać ciągle opłaty za energię i próbujemy nowych możliwości. LED to ciągle jeszcze nowa technologia, a zyskała szybko popularność. Dopiero zamieniliśmy typowe żarówki na energooszczędne, a już weszło nowsze, jeszcze tańsze rozwiązanie. Obecnie telewizory kupujemy już w tej technologii. Czy LED może oznaczać najlepszy?

Oszczędnie

Świetlówki oszczędzające prąd obniżyły rachunki za prąd w dużej części, a nową oszczędność każdy może wypróbować dokładnie dzięki technologii LED. Diody mają te przewagę, że nie pobierają nadmiernie energii przy wyłączaniu. Mogą działać naprawdę długo, a gdy ich moc osłabia, można to zanotować – nie zgasną gwałtownie, a etapowo ciemnieją. Tradycyjna żarówka zużywa na godzinę 60 W, a LED 3W. Kłopotem może wydawać się koszt, ale taka lokata szybko się zwróci w pomieszczeniach, gdzie codziennie wymagamy sztucznego światła – . Znany dylemat to, jak dobrać odpowiednie oświetlenie, bo co określa G4 LED?

Jak dobrać moc i końcówki?

Rozpoczynając przygodę z nowym systemem oświetlenia, trudno kupić dobrą moc świetlówek oraz pasującą końcówkę. Nieduży gwint to LED E14, z kolei duży to świetlówki LED E27, ale są jeszcze również skomplikowane oznaczenia, w których możemy już na początku się zgubić. Uchwyt w lampkach, które włączamy do gniazdka (zobacz oświetlenie chors) to gu10 LED.

Powinniśmy jeszcze wybrać najlepszą moc i barwę światła.

Jeżeli chcesz zgłębić prezentowaną tematykę bardziej, wejdź na ten link, ponieważ odnajdziesz więcej porad w witrynie (www.i-posciel.pl/), którą Ci sugerujemy.

Zimne światło to 5000-5500 K – jest raczej nieprzyjemne, ale za to rzeczywiście dobre. Tam, też jest światło mieszane, każdy może dopasować typ neutralny, a więc dotyczący przedziału 4000-4500 K. Z kolei w sypialni, czyli tam, gdzie odpoczywamy koniecznie wybierzmy ciepłe światło, a więc 3000-3500 K.

Kąt oświetlenia również jest bardzo istotny – inne lampy LED powinniśmy wybierać do światła punktowego, a inne, jeżeli zależy nam na tym, by wkręcić typową żarówkę w głównej lampie na suficie . Największe skupienie to mały zasięg, ale także jaśniejsze światło. Szeroki kąt oświetlenia możemy zastosować do centralnej lampy, która ma oświetlić cały pokój. Wąski kąt może pasować do lamp, oświetlające najważniejszy punkt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *