Klasyczne oświetlenie do pokoju

Producenci wielu produktów sprawili, że przywykliśmy do tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu pora wymienić naszą garderobę, obuwie czy okulary. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę dużej części naszego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na podobnej zasadzie pojawiają się i znikają pewne trendy w dekoracji wnętrz, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może równie duża, jak w przypadku odzieży czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że nasze żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo regularnie jak telewizor? Jak odpowiednio dobrać oświetlenie do domu?

Obojętnie, czy przyszło nam dobrać lampy sufitowe do sypialni, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni powinniśmy pamiętać, że oświetlenie ma zapewnić

Autor: Technolux

zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak i stworzyć w nim oczekiwany nastrój. Implikuje to na przykład, że spektakularne rozłożyste lampy kryształowe czy żyrandole w salonie prawdopodobnie będziemy zmuszeni uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozświetlić również brzegi pomieszczenia i umożliwić łatwe dla oczu czytanie, nie mówiąc już o bardziej precyzyjnych zajęciach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa małych elementów etc.), gdy wymagamy silniejszego światła. Z drugiej strony, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, dobrze, aby w jego wykończeniu uwzględniono delikatne lampki nocne, choć ze względów ich praktyczność (sprzątanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z jasną żarówką będą także potrzebne. Kolejną ważną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą dawać możliwość wkręcenia żarówek energooszczędnych, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne kompletnie odejdą z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej kupować lampy sufitowe, lampy wiszące i inne w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeśli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy z krysztalampy (zobacz apdmarket.pl)i będą pasowały wspaniale. Za to w minimalistycznym wnętrzu lepiej jednak będą wyglądały lampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie wielu stylów i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na to pytanie jest raczej trudna, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Jeżeli finanse to nie problem, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu oraz oprawy oświetleniowe do innych pokoi w mieszkaniu. I tak koniec pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład srebra i złota, co przekładało się też na lampy podłogowe, żyrandole i lampy wiszące, a konkretnie ich abażury. Nowe dziesięciolecie otwiera odwrót od jaskrawych kolorów, więc na wystawy sklepowe powrócą zapewne lampy stworzone z przeźroczystych kryształów i lampy nowoczesne wykończone w połyskliwych i przeźroczystych materiałach. Można mimo wszystko pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak czekoladowy brąz, cynamonowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy stojące lub żyrandole w takich odcieniach mogą być ciekawym i modnym akcentem kontrastowym do pomieszczenia urządzonego w barwach zimnych, jak szarość lub srebro. Niemniej uleganie trendom wnętrzarskim powinno być w podobnym stopniu co od wielkości budżetu uzależnione od warunków naszego wnętrza. W mieszkaniu z niewysokim sufitem często praktyczniejsze są lampy sufitowe, ponieważ np. lampy wiszące (patrz na )mogą przeszkadzać w przemieszczaniu się po pokoju, warto też wybrać oświetlenie pozwalające na zmianę konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Salon w kształcie litery „L” aż prosi się o minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części dłuższej i plafon w drugiej części umieszczona na przykład nad kanapą. Sprawnie postawione lampy w kryształowej oprawie dodatkowo w kombinacji z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po całym pokoju, rozjaśniając promieniami nawet bardzo ciemne kąty, zastępując tym samym w dużym stopniu lampy boczne i pomagając zwiększyć oszczędzanie zużycia prądu.

Co prawda postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku technologii komputerowej, także i tutaj można obserwować pewne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami oferowanymi przed żarówki LED, które prezentują zauważalnie większą oszczędność prądu i przez to różnią się wymogami technicznymi względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe dają możliwość dodatkowo zmiany koloru światła, dzięki czemu lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze mocniej stopione z danymi elementami dekoracji pokoju. Podobne nowości na ogół pojawiają się w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne zarówno w designie, jak i w zastosowanej technologii.

Ciekawią Cię opisywane informacje? Wejdź na nowy wpis (http://www.normbud.pl/kategorie/instalacje-kanalizacyjne/rury-i-ksztaltki-zeliwne-bezkielichowe/) a zapewne dowiesz się świeżych rzeczy, które Cię zainteresują.

Naturalnie nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą działać z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku znacznie lepsze rozwiązanie. Podstawowa zasada jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na lata zapewnią nam tylko lampy uznanych producentów, którzy dbają o wytrzymałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *