Jak prawidłowo dopasować dobre buty górskie na podróż w góry?

Tatry

Autor: hosiawak
Źródło: www.flickr.com
Nasze wojaże są coraz częstsze i coraz chętniej decydujemy się na przeżycie emocjonującej przygody. Znaczna część turystów rezygnuje z wykwintnych hoteli i stawia na obcowanie z naturą. Jednym z interesujących sposobów na spędzenie wakacji, jest wspinaczka po skałach. Z jednej strony wspaniała i śmiała, z drugiej zaś niebezpieczna i nie łatwa. Na szczęście nie jesteśmy zdani jedynie na siebie, z pomocą przychodzi nam fachowy sprzęt wspinaczkowy. Dzięki jego wykorzystaniu jest możliwe zmniejszenie potencjalnego ryzyka, a nasza przygoda z górami na pewno będzie niezapomniana.

Priorytetowym składnikiem wyprawy, są buty wspinaczkowe Przeważnie chodząc po skałach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną mocno obcierać nasze nogi czy przemakać. Nie dobrze dobrane obuwie, potrafi zepsuć nawet najciekawszą wycieczkę. Pierwszym pytaniem, jakie musimy sobie zadać to, jakie przeznaczenie mają mieć nasze buty.

Do chodzenia po łagodnym terenie, najlepszą opcją będą niewysokie buty, sięgające niżej kostki. Oprócz lekkich wypraw można w nich uprawiać dużo innych form aktywności, np. nordic walking, jazdę na rowerze, czy bieganie. Takie buty turystyczne są lżejsze od obuwia z wyższą cholewką. Za to, znajdziemy w nich rozwiązania stosowane w wysokich butach trekkingowych – membranę która zapobiega przemoknięciu, wyprofilowaną podeszwę dającą stabilność stopy oraz specjalne wzmocnienia na palcach i pięcie.

Górskie szlaki ze stromymi podejściami bądź forsujące wędrówki po ciężkim terenie, to warunki, w których najlepiej sprawdzą się buty wspinaczkowe. Cholewka sięga powyżej kostki i zapewnia dobrą stabilność nogi. Chroni tym samym przed skręceniem stawu skokowego podczas chodzenia w wyboistym terenie. Głęboko profilowana podeszwa umożliwia fantastyczną przyczepność w terenie, a wkładka wzmacniająca, usztywnia podeszwę.

Profesjonalny sklep, w którym kupimy buty turystyczne i sprzęt górski, to np. Berghaus (zobacz fakty).

Jeśli ciekawi Cię ciąg dalszy wakacje teneryfa naszego wpisu zapraszamy do kolejnego tekstu, który czeka na Ciebie pod tym linkiem. Tam rozproszymy wszelkie Twoje wątpliwości.

Na zakupy takiego obuwia, najlepiej wybrać się wieczorem. Stopy zmęczone chodzeniem są trochę mocniej spuchnięte niż po wstaniu z łóżka i mają rozmiar podobny do nogi po całodziennej wędrówce po szlaku. W wyborze odpowiedniego modelu dostosowanego do naszych potrzeb, z pewnością pomoże nam wykwalifikowany sprzedawca. Aby znaleźć sklep z butami do wspinaczki w naszym mieście, wpiszmy w wyszukiwarkę szukane frazy, np. „sklep sportowy Wrocław”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *