Jak prawidłowo dopasować nie za drogi ekwipunek na wyprawę w góry?

Karkonosze, droga na Szrenicę

Autor: Anna Więckowska
Źródło: Anna Więckowska
Nasze wyjazdy są coraz częstsze i coraz chętniej decydujemy się na przeżycie ekscytującej przygody. Jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na spędzenie wolnego czasu, jest wyjad w nieznane, wędrówka na szczyt i noce spędzone pod namiotem. Osoby które kochają dreszczyk emocji będący nieodzownym elementem takich wypraw, to nierzadko zapaleńcy, którzy za żadne skarby nie zamieniliby spartańskich warunków na najbardziej wyszukany hotel. Jednak doświadczeni turyści doskonale wiedzą, że bazą udanej wyprawy jest właściwe przygotowanie.

Kluczowym elementem, są buty trekkingowe (użyteczna treść). Zazwyczaj chodząc po skałach nie zwracamy na nie uwagi, do chwili, kiedy zaczną boleśnie obcierać stopy albo przemakać. Nieodpowiednio dopasowane obuwie, potrafi zepsuć nawet najbardziej atrakcyjną wypawę.Górskie szlaki ze urwistymi podejściami lub wymagające wędrówki w trudnym terenie, to warunki, w których najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe. Cholewka sięga powyżej kostki i zapewnia odpowiednią stabilność nogi. Chroni tym samym przed skręceniem stawu skokowego podczas chodzenia w ostrym terenie. Specjalistyczny sklep turystyczny, w którym znajdziemy profesjonalne obuwie i sprzęt górski, to np. The North Face.

Sklep turystyczny jest miejscem, które zdecydowanie musimy odwiedzić przed wycieczką w góry. Podstawowym sprzętem, który należy wziąć ze sobą na biwak, jest oczywiście namiot. Wybór namiotu zależy od jego przeznaczenia, czyli od tego, gdzie się wybieramy i ile ludiz będzie w nim nocowało. Niezależnie jednak od pojemności i przeznaczenia namiotu, najważniejszą sprawą jest jego stopień wodoodporności. Namioty, mają przede wszystkim zabezpieczać nas przed wilgocią, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę albo jedziemy własnym środkiem transporu, warto zobaczyć kuchenki turystyczne i wybrać właściwy model. Gorąca kawa – kawiarnia Długa – i ciepła strawa na zawołanie, zdecydowanie umilą nam pobyt.

Kolejnym elementem, który musimy ze sobą zabrać jest śpiwór. Jedną z najistotniejszych cech, na jakie musimy zwrócić uwagę decydując się na zakup, jest jego forma. Ma to decydujący wpływ na jego objętość, co jest bezpośrednio związane z indywidualnymi potrzebami. Zewnętrzna część „worka do spania” zawsze zrobiona jest z tkanin sztucznych. Użycie sztucznych materiałów gwarantuje lekkość i zapewnia ochronę przed zabrudzeniami, a w razie potrzeby śpiwory czyści się w łatwy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *