Jak kupić obiektyw dla początkujących – na jakie właściwości warto zwracać uwagę?

Obiektyw o ważny element każdego aparatu fotograficznego. Jeżeli jego właściwości okażą się niewłaściwe, wtedy nawet doskonała matryca aparatu nie uratuje zdjęcia. Jakie parametry obiektywu należy wziąć pod uwagę planując kupno fajnego na początek obiektywu? Przez zły obiektyw obiektyw jest zły, wówczas podczas robienia zdjęć aparatem z dobrą matrycą możemy utracić wiele wartościowych informacji. Planując kupno pierwszego obiektywu do aparatu fotograficznego trzeba zwrócić uwagę na parametr ogniskowej i co on oznacza. W ogniskowej – jak sama nazwa podpowiada, skupia się ognisko układu optycznego względem matrycy.

Obiektyw makro

Autor: Christopher Aitken
Źródło: http://www.flickr.com

Wielkość tego parametru ustala się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa wartość tym bliżej matrycy jest ognisko. Oznacza to także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może uchwycić w zdjęciu. Inaczej jest w przypadku dużych wartości ogniskowej. Wówczas kąt jest węższy, a zoom większy.

Funkcję i rodzaj ogniskowej z łatwością można rozróżnić po nazewnictwie typów obiektywów i zastosowanie typów obiektywów. Dla obiektywów szerokokątnych wartość ogniskowej wynosi mniej niż 50 mm, uniwersalne obiektywy mają ogniskową ok. 50 mm, z kolei teleobiektywy powyżej 80 mm.
Drugim z najważniejszych parametrów przy zakupie obiektywu jest jasność. Im jej wartość jest niższa, tym lepiej.

Standardowym i szerokokątnym obiektywem dobrze jest fotografować większe sceny. Natomiast do robienia zdjęć elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć należy użyć długoogniskowych.

Pośród popularnych obiektywów wymienia się jeszcze „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest niewymiennym elementem aparatu i nie posiada fascynujących parametrów.

Jakiej marki obiektyw kupić?

Zdjęcie w technice rybie oko

Autor: Fernando L
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród polecanych marek firmę Sigma, posiada je każdy szanujący się sklep fotograficzny .

Poznaj autorskie www. Tam mamy tylko najlepszej klasy artykuły. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości, to z radością służymy pomocą.

Sigma ma bogaty asortyment – oferuje obiektywy w ponad 40 rodzajach, dla różnych typów aparatów, jak np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych znanych marek – Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *