Oświetlenie wnętrz w domu

W każdym współczesnym domu jest bardzo dużo zróżnicowanych źródeł światła. Kiedyś do oświetlania używano świeczek, a później rozmaite lampy, aż do wynalezienia prądu elektrycznego. Na dzień dzisiejszy mało kto wyobraża sobie dom czy mieszkanie bez sztucznego światła elektrycznego. To, jak bardzo jest potrzebne, zauważa się dopiero w sytuacji, gdy następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej.

W porze wieczornej czy w nocy jest to szczególnie dokuczliwe. Gdy nie działają przykładowo lampy łazienkowe, występuje konieczność wykorzystania świeczek, co jeśli chodzi o łazienkę jest o wiele trudniejsze. W dzisiejszych czasach używanie świec w większości przypadków ogranicza się do momentów, w których chce się wprowadzić właściwy nastrój, przykładowo w czasie romantycznej kolacji.

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie kuchni jest ogromnie istotne. W kuchni bowiem wykonuje się wiele dokładnych czynności, wymagających dobrego dopływu światła.

nowoczesna kuchnia

Autor: Graham Hill
Źródło: http://www.flickr.com

Dopływ taki natomiast nie zawsze będzie zapewniony za pomocą światła dziennego. Oprócz tego pomieszczenia kuchenne nie zawsze taki dopływ maja. Oświetlenie kuchenne składa się zazwyczaj z kilku elementów. Ich liczba i rodzaj zależy także od powierzchni wnętrza oraz jego kształtu. Poza górnym światłem o charakterze ogólnym istnieje jeszcze dużo innych możliwości. Nierzadko na przykład okapy kuchenne oprócz wentylatora są wyposażone w źródło światła. Poza tym w wielu kuchniach zakłada się dodatkowe źródła światła boczne, które będzie pomocne na przykład podczas przygotowywania posiłków.

Światło w pokojach

Zależnie od charakteru i przeznaczenia danego pomieszczenia, stosuje się różnorodne formy oświetlenia. Przykładowo we wnętrzu pełniącym funkcję gabinetu konieczne jest dodatkowe źródło światła w formie lampy biurowej. W pokoju dziecka oprócz oświetlenia górnego potrzebne mogą okazać się dodatkowe lampki nocne, w szczególności dla najmłodszych. Najmłodsze dzieci bowiem często boją się ciemności i potrzebują źródła światła (polecamy włączniki światła retro), które będzie działać w nocy. Lampy do sypialni również mogą być różnego rodzaju. W większości przypadków zaleca się, by było to światło stonowane, lub też z możliwością zmniejszania. Tu też przydatne są lampki nocne, umieszczone blisko łóżka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *