Jak skutecznie uprawiać storczyki w pokoju

Storczykipochodzą z rodziny storczykowatych, która wespół z astrowatymi, jest jedną z najliczniejszych gatunków na Ziemi. Żeby uświadomić ogrom tej liczby trzeba wspomnieć, że ich gatunków jest dwa razy więcej niż ptactwa a także cztery razy więcej niż gatunków ssaków. W Polsce, w środowisku naturalnym mamy w przybliżeniu 50 gatunków z 24 rodzajów i kompletnie wszystkie obejmuje ochrona gatunkowa.

storczyk

Autor: Jarek Zok
Źródło: http://www.flickr.com
Kwiaty tych urokliwych roślin gromadzą się gęsto, niczym kłos, na samej górze łodygi. Wszystkie gatunki i rodzaje storczyków, to byliny wieloletnie. Nie posiadają one zdrewniałej łodygi na stałe. Mogą rosnąć na dwa sposoby. Pierwszy – monopodialny – polega na tym, iż łodygawyrasta z pojedynczego pączka. Od jego wierzchołka wyrastają liście których ilość przybywa co roku. Roślinamoże może zyskać w ten sposób nawet parę metrów wzrostu. Drugi sposób wzrostu – sympodialny – polega na produkcji przez roślinę mnóstwa sąsiadujących ze sobą pędów, które rosną do pewnej wysokości.

Czy ciekawią Cię podobne zagadnienia? Jeśli tak, to jeszcze więcej (https://www.primeproject.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami.html) tego typu opisów stworzono na naszej kolejnej witrynie. Zapraszamy!

Po przekwitnięciu są zastępowane nowymi.

Niektóre gatunkistorczyków, żyjące przeważnie w chłodniejszym klimacie, które wykształciły zdolność do samozapylania. Gdy oczekiwanie na zapylenie przez owada za bardzo się przeciąga w czasie, wówczas pyłek wysycha a następnie opada idealnie na słupek. Właśnie wtedy dochodzi do samozapylenia.

Niektóre odmiany storczyków domowych są bardzo popularne w Polsce. Żeby roślina utrzymywała piękny oraz zdrowy wygląd trzeba pamiętać nie tylko o nawożeniu i podlewaniu. Trzebatrzebanależy ją także co jakiś czas przesadzać. Wiele osób boi się, że po przesadzeniu kwiatjuż nie zakwitnie. Trzeba tylko dobrać właściwe podłoże oraz pojemnik.

Ziemia do storczyków jest inna niż ta, do której przesadzamy inne kwiaty domowe. Rośliny te wymagają lekkiego podłoża złożonego głównie z kory i uzupełniających dodatków. Trafionym dodatkiem może być mech torfowiec, który długo zatrzymuje wilgoć. Zamawiamy go z hodowli, gdyż w warunkach naturalnych jest pod ochroną. Do mieszanki podłoża można dodać trochę styropianu, który spulchni i napowietrzy podłoże, a także łupinę kokosa.
Storczyk wsadzamy do doniczki o gładkiej strukturze, np. z plastiku lub szklanej. Na pewno nie nadają się do tego doniczki pełne gliniane, kosze oraz doniczki torfowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *